Studia?

Czy studia są potrzebne żeby zostać programistą? Nie. Czy studia informatyczne pozwalają znaleźć pracę w IT? Nie. Czy warto iść na studia? To zależy. Temat dla mnie bardzo na czasie, w związku z tym, że właśnie jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej. Jeżeli interesuje Cię moja subiektywna opinia na temat studiów zapraszam do dalszej lektury.

Na początku zaznaczam – nie twierdzę, że studia wcale nie są potrzebne. Wypowiadam się z pozycji programisty, który pracę znalazł bez ukończonych studiów, więc mam już wyrobiony pogląd na ten temat – studia nie są warunkiem koniecznym. Zanim doszedłem do tego wniosku studiowałem dziennie informatykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Moja kariera jednak nie trwała tam zbyt długo, ponieważ zakończyła się po pierwszym semestrze. Stwierdziłem, że jednak nie jest mi po drodze z tą uczelnią – za dużo matematycznej teorii która będąc zupełnie szczerym nie była moją najmocniejszą stroną. Wiedziałem co chcę robić, więc skoro ze studiami mi nie wyszło zacząłem szukać pracy. To jak się do tego zabrać to jest historia na zupełnie inny wpis, ale ostatecznie znalazłem pierwszą pracę. Jakie wnioski z tego wyciągnąłem? Studia nie zagwarantują Ci wymarzonej pracy. Jeżeli chcesz robić zawodowo coś co lubisz – w moim przypadku było to programowanie, to trzeba na własną rękę rozwijać się w tym temacie. Dzisiaj w internecie można znaleźć masę darmowych oraz płatnych materiałów dotyczących programowania. Wystarczą tylko chęci. Jeżeli nie potrafisz się sam zmotywować i wygospodarować 2 godzin codziennie do nauki czegoś co będziesz robić przez 8 godzin w perspektywie kilkudziesięciu lat to najprawdopodobniej nie tędy droga i może warto zastanowić się czy NAPRAWDĘ chcesz to robić. Ale czy w takim razie w ogóle nie warto studiować?

Do tej pory tak myślałem. Sam ostatecznie wróciłem na studia, również na informatykę, tyle że już zaocznie i na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Obecnie jestem na ostatnim semestrze i jak patrzę wstecz na te 3 lata które są za mną to owszem, w większości zajęcia na które musiałem chodzić nie były interesujące i na większości traciłem czas. Jednak znalazły się też rzeczy które były ciekawe. Do mnie szczególnie trafiły zajęcia z prawa gospodarczego, finansów czy przedsiębiorczości. Prawdopodobnie nie zdobyłem tam wiedzy która pozwoli mi na samodzielne prowadzenie księgowości ale zdobyłem jakieś podstawy, zaznajomiłem z typowymi pojęciami i w razie gdy będę potrzebował wiedzy z tych dziedzin będę wiedział gdzie szukać.

Podsumowując, po co moim zdaniem są studia – żeby poszerzać horyzonty, bo na pewno dzisiaj nie otworzą Ci drzwi do pracy.

This article has 4 comments

  • Dominik Kubis Reply

   Kolejny głos bo ostatnio to jest temat bardzo mi bliski.
   W odniesieniu do Twojego wpisu – ja zostanę przy licencjacie. Uważam, że całkiem nieźle poradziłem sobie godząc przez 3 lata etat i studia, ale kolejnych 2 już mógłbym nie wytrzymać 😉
   Poza tym, na dzień dzisiejszy nie widzę żadnej nowej jakości, którą tytuł magistra mógłby wnieść do mojego życia.

 1. sunpietro Reply

  W dzisiejszych czasach, studia są tylko po to aby otwierać nowe możliwości. Czy dadzą pracę? Tak jak napisałeś, nie dadzą.
  Co mogą dać studia? One dają różne okazje, aby zaczepić się w jakichś miejscach i zdobyć kontakty. Bywają przedmioty, które mogą być przydatne, ale w większości przypadków są one tylko zapychaczami programu.
  Co warto robić na studiach? Warto działać w różnych organizacjach. One otwierają mnóstwo różnych drzwi i nigdy nie wiadomo czy to nie będzie klucz do sukcesu. Ostatecznie, przynajmniej poznasz nowych ludzi. Dzięki uczestnictwu w organizacjach można się nauczyć zarządzania projektami, zdobywania kontaktów i osiągania celów.
  Generalnie, studia dają tylko szansę. A to jak zostanie wykorzystana to już tylko i wyłącznie będzie zależało od danej osoby.

  • Dominik Kubis Reply

   Dzięki za komentarz i podzielenie się swoją opinią!
   Akurat ja przez cały okres studiów pracowałem, więc nie bardzo miałem czas na organizacje studenckie, ale na pewno jest to jedna z kilku możliwości, która może tylko pomóc.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *