MeetJS Kraków i WebAssembly

W zeszłym tygodniu wziąłem udział w cyklicznym wydarzeniu ‘Meet.js Krk March 2017’. Spotkania z tego cyklu są organizowane w celu wymiany doświadczeń z zakresu JavaScript’u, networkingu i posiadają element obowiązkowy w postaci pizzy i piwa 😉 Zapraszam do przeczytania moich przemyśleń po ostatnim spotkaniu.

Czy uważam, że warto brać udział w tego typu spotkaniach? Jak zwykle odpowiedź brzmi – to zależy 🙂 W większości przypadków zdecydowanie tak – zwłaszcza jeżeli chodzi o część związaną z networkingiem i zbieraniem opinii. W części merytorycznej bywa różnie – ale mimo wszystko warto wysłuchać każdego, a być może przyjdzie nam do głowy jakiś ciekawy pomysł. W moim przypadku ten meetup zaowocował przemyśleniami na temat WebAssembly, na którego temat chciałbym napisać kilka zdań.

Jednak od początku. Jednym z prelegentów ‘Meet.js Krk March 2017’ był Josh Gavant z Microsoftu. Josh jest architektem oprogramowania oraz ‘Technical Program Managerem’ w zespole Microsoftu odpowiedzialnym za Node.js i narzędzia diagnostyczne. Z tym właśnie związana była jego prezentacja – jaki jest obecny stan prac nad narzędziami diagnostycznymi w Node oraz przede wszystkim jakie są plany dalszego rozwoju. Nie będę się specjalnie rozpisywał o prezentacji Josh’a ponieważ była dość obszerna, a ja też nie będę ukrywał, że nie wszystko dobrze zrozumiałem – sporo jeszcze muszę się nauczyć 😉

W części QA padło kilka pytań, moją szczególną uwagę zwróciło jednak to dotyczące WebAssembly – czy jest to technologia która ma szansę wypłynąć na szersze wody i w niedługim czasie stać się standardem? Josh odpowiedział na to pytanie twierdząco – a mnie skłoniło to do napisaniu kilku zdań na temat tej technologii, bo być może nie wszyscy o niej słyszeli.

WebAssembly (WASM) – to projekt umożliwiający uruchomienie kodu napisanego w innym języku niż JavaScript w środowisku przeglądarki, bez konieczności przekształcania go na JavaScript. W dużym skrócie WASM pozwoli silnikom JS używanym w przeglądarkach na wykonywanie kodu w formacie binarnym, który można porównać do kodów bajtowych – wykonywanych przez JVM. Co możemy zyskać dzięki WASM? Przede wszystkim wydajność. Możliwe że WASM stanie się preferowanym rozwiązaniem służącym do tworzenia aplikacji webowych, które wymagają najwyższej wydajności. Jakie programy skorzystają najbardziej z tego nowego rozwiązania? Oprogramowanie typu CAD, obróbka wideo i audio, narzędzia do tworzenia modeli naukowych oraz oczywiście gry. Najciekawsze jest to, że mimo iż technologia jest na wczesnym etapie prac, już teraz możemy obserwować pierwsze obiecujące dema.

Zdecydowanie warto śledzić WASM ponieważ jest to technologia która coraz śmielej wkracza do świata technologii webowych. Od Firefoxa oznaczonego numerem 52 WebAssembly dostało wsparcie w tej przeglądarce. Jest więc kwestią czasu aż inne przeglądarki zrobią to samo. Zachęcam do śledzenia tego co dzieje się w tym temacie bo być może jest to kwestia tylko 2-3 lat a WebAssembly stanie się standardem.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *