JavaScript Programowanie zaawansowane – recenzja

Jak można wywnioskować z tytułu wpisu, chciałbym napisać kilka słów o książce Tomasza “Comandeera” Jakuta – “JavaScript. Programowanie zaawansowane”.

TL;DR: Jeśli zastanawiasz się czy warto kupić tę książkę, to przestań 🙂 – jest to jedna z najlepszych książek o JS jakie czytałem. Przeznaczona jest dla kogoś obeznanego już z JavaScriptem, kto chce zebrać swoją wiedzę ‘do kupy’ na przykładzie projektu małej JS’owej biblioteki zrealizowanej od początku do końca. Książka zdecydowanie warta swojej ceny!

Należy jednak zaznaczyć tutaj dwie rzeczy. Po pierwsze, to co pisze zaraz na początku sam autor – książka jest o technologiach webowych, a jak wiadomo książki programistyczne omawiające jakąś technologię szybko się dezaktualizują. Największą wartość z tej książki wyciągniesz, jeżeli przeczytasz ją w relatywnie niedługim czasie od jej wydania. Oczywiście autor omawia też ogólne, dobre praktyki programistyczne, jednak biorąc pod uwagę że książka jest przede wszystkim o języku JavaScript, który razem z towarzyszącymi mu technologiami rozwija się bardzo dynamicznie sprawia, że zamieszczone w książce listingi mogą nie nadawać się do użytku w zapisanej formie w bardzo krótkim czasie. Po drugie, dla kogo jest ta książka? Jeżeli orientujesz się czym jest JavaScript, pojęcia takie jak DOM, BEM, TDD, Promis coś Ci mówią to książka jest dla Ciebie. Z drugiej strony, jeżeli uważasz się za zaawansowanego programiste JavaScript to raczej nie sięgaj po tę książkę, bo prawdopodobnie nie znajdziesz tam dla siebie niczego nowego. To byłyby dwa największe zarzuty jakie mogę postawić tej książce: zdezaktualizuje się stosunkowo szybko i mimo że autor omawia w formie teoretycznej każdy poruszony przez siebie temat i technologię to książka ma stosunkowo wysoki próg wejścia pod względem programistycznym aby ją dobrze zrozumieć.

Teraz czas na zalety – książka jest świetnie napisana, w prostym, zrozumiałym nawet dla laika języku. Jak już wcześniej wspominałem każde techniczne pojęcie jest przez autora krótko tłumaczone i często okraszone humorystycznym komentarzem. Książka ma dwie zalety dzięki którym wyróżnia się na tle innych publikacji. Po pierwsze realizuje jeden projekt od początku do końca – od koncepcji i projektowania, przez implementację realizowaną zgodnie z zasadą TDD, kończąc na opisie jak dobrze opublikować projekt na GitHubie i npm. Mi osobiście takiej książki właśnie brakowało – niezbyt zagłębiającej się w szczegóły a pokazującej całościowy proces. Drugim plusem jest to że, książka ta to po prostu kopalnia odnośników do stron gdzie można poszerzyć swoją wiedzą z tematu, którego autor nie mógł w tym miejscu rozwinąć. Większości z nich nie znałem i znalazłem na nich wartościowe treści.

Podsumowując książkę zdecydowanie polecam – jest warta swojej ceny! Pozwala zobaczyć proces powstawanie bibloteki napisanej w JS od początku do końca. Z pewnością nie jest to ostatnia moja książka Tomasza Jakuta. Kolejną kupuję w ciemno!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *