Jak zmieniłem zdanie na temat udziału w konferencjach

Szukasz miasta w którym cały czas coś się dzieje? Gdzie znajdziesz pełno konferencji i meetup’ów na każdy temat? Powinieneś odwiedzić Kraków. Do wyboru do koloru – każdy znajdzie coś dla siebie, nawet w kwestii tematów niszowych czy cieszących się wyjątkowo małą popularnością. Jeżeli masz otwarty umysł, to Twoim jedynym problemem stanie się posiadanie zbyt małej ilości czasu na odwiedzenie ich wszystkich. Dzisiaj chciałem podzielić się z Tobą własnymi przemyśleniami na temat Studenckiego Festiwalu Informatycznego oraz WordUp Kraków # wiosna 2017.

W tym miejscu wrzucam Ci 2 linki do miejsc w których sprawdzam gdzie w mieście dzieje się coś, czym warto się zainteresować. Pierwszym z nich jest meetup.com – portal na którym organizują się ludzie o podobnych zainteresowaniach, z konkretnego miasta i w ramach których organizują spotkania na których można się sporo dowiedzieć i poznać ciekawych ludzi. Warto dodać, że grupy zainteresowań nie ograniczają się jedynie do IT więc stronę można polecić każdemu. Drugim miejscem jest crossweb.pl – agregat konferencji już typowo z branży IT. Od meetup.com różni się tym, że w przeciwieństwie do niego zbiera wszystkie wydarzenia z danego miasta – od meetupów po duże konferencje. Dzięki temu narzędziu łatwo można przejrzeć co dzieje się w danym mieście i ograniczyć przeglądanie do technologii które nas interesują.

W zeszłym tygodniu wziąłem udział w 2 wydarzeniach – WordUp Kraków #wiosna 2017 oraz w Studenckim Festiwalu Informatycznym. Pokrótce chciałbym przedstawić czego się dowiedziałem biorąc udział w tych spotkaniach. Nie będę się specjalnie rozpisywał, po prostu przedstawię moje wnioski i wrażenia.

Na pierwszy ogień WordUp. O ile zawodowo WordPressa odstawiłem już jakiś czas temu – tak blog na którym teraz jesteśmy korzysta z jego dobrodziejstw, dlatego też postanowiłem wybrać się na to wydarzenie. Biorąc pod uwagę, że tematem przewodnim było bezpieczeństwo, a tego jak wiadomo nigdy za wiele temat zaciekawił mnie tym bardziej. Na spotkaniu miały miejsce 4 prezentacje:

  • Bezpieczna i szybka strona statyczna z funkcjonalnością WordPressa
  • Zagrożenia REST API
  • Bezpieczeństwo serwisów opartych o WordPressa
  • Co robisz, żeby twój WordPress był bezpieczny

Nie będę szczegółowo omawiał każdej z nich. Jak widać każda prezentacja dotykała tematu bezpieczeństwa z trochę innej strony. Najważniejszy wniosek jest taki, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku – nigdy nie zdawaj się na domyślne zabezpieczenia i w miarę możliwości ogranicz dostęp do panelu administratora – np. przez zmianę domyślnego adresu wp-admin na coś innego. Z mojej perspektywy było to bardzo wartościowa dawka wiedzy którą na pewno wykorzystam do ulepszenia tego bloga i przyszłych projektów.

Drugim wydarzeniem w którym wziąłem udział był “Studencki Festiwal Informatyczny” w dniach 16 – 18 marca 2017. Ze względu na ograniczoną ilość czasu nie mogłem wziąć udziału we wszystkich wykładach w których chciałem ale te na które się załapałem były warte poświęconego czasu. W tym miejscu chciałbym w kilku zdaniach opisać moim zdaniem najważniejsze rzeczy które warto zapamiętać:

  • DANIEL ROBBINS – Gentoo, Funtoo and Beyond: Lessons from Open Source – twórca Gentoo Linux opowiadał o swoich doświadczeniach przy tworzeniu systemu operacyjnego oraz doświadczeniach związanych z projektami Open Source. Z tego wykładu najważniejszą rzeczą którą warto moim zdaniem zapamiętać jest to, że projekty Open Source same się nie finansują – inwestujemy w nie swój czas który jest bezcenny i warto zastanowić się zawczasu w jaki sposób je zmonetyzować. Ponadto w karierze każdego programisty przychodzi moment gdzie ważniejszą umiejętnością od pisania kodu jest zarządzanie zespołem oraz projektem, im wcześniej zdasz sobie z tego sprawę i zaczniesz pracować nad tymi umiejętnościami tym lepiej.
  • WOJCIECH SELIGA – Plantacje programistów – kolonializm XXI wieku – prezentacja która zrobiła na mnie zdecydowanie największe wrażenie i zmusiła do myślenia! Jeżeli organizatorzy udostępnią jej nagranie, na pewno zaktualizuję ten wpis i umieszczę do niej link, moim zdaniem każdy programista powinien ją obejrzeć! W dużym skrócie można ją streścić w ten sposób, że programowanie powoli przestaje być umiejętnością która wyróżnia Cię na rynku pracy. Stosunkowo niska bariera wejścia do zawodu czy łatwy dostęp do szkół programowania sprawiają, że kod może pisać każdy. Jeżeli chcesz się wyróżnić i być wartościowym partnerem dla potencjalnego pracodawcy programiści powinni rozwinąć umiejętności z innych dziedzin takich jak marketing, zarządzanie czy psychologia. Wszystko po to aby być partnerem biznesowym, wiedzieć jak tworzone oprogramowanie wpływa na rozwój biznesu oraz jakie działania podjąć aby klienci czy użytkownicy byli bardziej zadowoleni z tworzonych rozwiązań. Temat nad którym zdecydowanie warto się zastanowić i być go świadomy!
  • PAWEŁ SASKO – Design i implementacja questów w nieliniowej grze fabularnej – temat który mnie osobiście interesował najbardziej 😉 Z resztą nie tylko mnie ponieważ sala konferencyjna była wypełniona po brzegi. Zdecydowanie się nie zawiodłem! Paweł omówił w jaki sposób były projektowane niektóre questy w Wiedźminie 3, zwrócił uwagę na to, że jednym z najważniejszych elementów w budowania doświadczenia z gry jest odpowiednie dawkowanie emocji – każdy element musi być dokładnie przemyślany. Niestety ze względu na napięty harmonogram konferencji Paweł musiał odrobinę przyspieszyć i nie omówił wszystkiego do końca, czego bardzo żałuję. Na uwagę zasługuje duże zaangażowanie Pawła w prezentację i omawiany przez siebie temat. Gołym okiem było widać, że nie jest to dla niego tylko praca a pasja, którą żyje. Mnie natomiast utwierdziło to w przekonaniu, że na pewno chciałbym kiedyś spróbować swoich sił w CDPR 😉

Do tej pory byłem raczej sceptycznie nastawiony do uczestnictwa w konferencjach, jednak udział w SFI oraz WordUp’ie zmienił moje zdanie w tym temacie. Na pewno na tym blogu przedstawię jeszcze relację z wydarzeń w których będę brał udział. Jeżeli brałeś udział ostatnio w jakimś spotkaniu lub konferencji zapraszam do podzielenia się wrażeniami w komentarzach.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *