Co nowego w 2018?

Czas na przywitanie się z nowym rokiem! Trochę późno, ale jak to mówią lepiej późno niż wcale.
W zeszłym roku, przez udział w konkursie „Daj Się Poznać” udowodniłem sobie, że potrafię prowadzić bloga i regularnie publikować – chciałbym podtrzymać tą dobrą passę i dalej pracować nad swoim warsztatem pisarskim.
W pierwszym wpisie w tym roku chciałbym podzielić się swoimi planami na przyszłość oraz celami jakie postawiłem sobie na ten rok. Stawianie sobie celów działa na mnie motywująco, pozwala na weryfikację tego co robię i czy dalej idę w wyznaczonym kierunku. Do tej pory trzymałem je w szufladzie, dzisiaj chciałbym podzielić się częścią z nich.

Jednak zanim przejdę do konkretów chciałbym poruszyć jeden temat związany z wyznaczaniem celów, który wydaje mi się, że nie jest często poruszany jeżeli już mówi się o tym temacie. Chodzi konkretnie o opisywanie kontekstu oraz wypisywanie okoliczności w jakich została podjęta dana decyzja. Takie działanie ma dwa zadania:
– z biegiem czasu sam cel się rozmywa i zapominamy dlaczego go sobie wyznaczyliśmy, powrót do zapisanego wcześniej procesu myślowego pozwala na ponowne zorientowanie się w temacie,
– okoliczności się zmieniają, pojawiają się nowe szanse, ale również zagrożenia które mogą powodować, że podjęta wcześniej decyzja będzie nieadekwatna do obecnych warunków. Ponowne przeanalizowanie zapisanego kontekstu w którym została podjęta decyzja może pomóc w ponownym jego zweryfikowaniu i być może jego modyfikacji czy też całkowitej rezygnacji.

Przyszedł czas na moje cele!
Na dzień dzisiejszy nie jestem jeszcze gotowy na dzielenie się wszystkim więc poniższa lista dotyczy głównie rzeczy około zawodowych.

Game Dev Shool
Pierwszym i najważniejszym projektem jaki realizuję w 2018 jest uczestnictwo w Game Dev School. Na temat całego przedsięwzięcia na pewno powstanie jeszcze osobny wpis, ale na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że udział w kursie przewyższył moje oczekiwania i pozytywnie mnie zaskoczył.
Celem jaki postawiłem sobie w ramach GDS jest wydanie własnej gry która spełni podane poniżej kryteria:
– sprzeda się w co najmniej 10 000 egzemplarzy,
– zwróci koszty produkcji,
– uzyska średnią ocen na portalu Metacritic na poziomie 75%.

Rozwój zawodowy
Ogólna kategoria ale uważam, że w gruncie rzeczy właśnie tak powinna wyglądać dzisiaj kariera developera. Nie przeczę, że nie ma miejsca dla specjalistów w danej dziedzinie ale uważam, że dużo większą wartością są programiści którzy rozumieją cele przedsiębiorstwa, wiedzą jakie są potrzeby klienta, potrafią określić strategię rozwoju produktu nad którym pracują – innymi słowy są partnerami dla środowiska biznesowego a nie tylko podmiotami wykonującymi zlecone im zadanie. Dlatego też w tej kategorii jest kilka celów:
– październik 2018: zdobycie certyfikatu Unity Certified Developer
– listopad 2018: uzyskanie kwalifikacji pierwszego stopnia dla SCRUM Mastera oraz Product Ownera
– w całym roku 2018 przeczytanie co najmniej 30 książek (przez przeczytaną książkę rozumiem taką po której przeczytaniu pojawiła się odpowiednia notatka z podsumowaniem w Evernote)

Nauka języków
Docelowo chciałbym się uczyć jednego języka obcego na 2 lata. Żeby było to wymierne chciałbym aby po każdym takim cyklu nauki zdać egzamin poświadczający moją znajomość danego języka. Na pierwszy ogień idzie język angielski 😉
– grudzień 2018: zdanie egzaminu IELTS uzyskując co najmniej notę 7

Blog
W zeszłym roku udowodniłem sobie, że potrafię tworzyć regularnie treści i je publikować. Chciałbym aby były one coraz wyższej jakości oraz pojawiały się regularnie przez cały rok, tak więc oto związane z tym tematem cele:
– grudzień 2018: odświeżyć szablon bloga
– publikować jeden wpis na miesiąc

Sport
Rok temu przebiegłem półmaraton z całkiem zadowalającym czasem jak na totalnego amatora: 1:56:20. W tym roku chciałbym popracować trochę nad swoją sylwetką dlatego skupię się głównie na siłowni:
– minimum 10 treningów w miesiącu
– waga: 73kg
– brzuch: 85cm
– biceps: 40cm
– udo: 68cm

Jak na pierwszy wpis w tym roku wystarczy – do zobaczenia za miesiąc 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *